HÍREK
A ZTE FC otthonában kezdjük a bajnokság utolsó körét - Bemutatjuk szombati ellenfelünket
2025-03-07

Az OTP Bank Liga 23. fordulójában a ZTE Arénában lép pályára együttesünk szombaton 17 órakor.
Jegyinformációk ITT!
Jelen:
A 23. fordulóval megkezdődik az OTP Bank Liga harmadik, egyben utolsó köre, ahol a hátralévő 11 forduló vár a csapatokra.
A tabella negyedik helyén álló együttesünk a kilencedik ZTE FC vendége lesz, akik 22 kör alatt hat győzelem és hat döntetlen mellett tíz alkalommal szenvedtek vereséget.
A zalaegerszegi együttes 26 gólt szerzett az NB I idei kiírásában, míg a kapujukat 31 alkalommal vették be. A gárda házi góllövőlistáját Mim Gergely vezeti hét találattal, őt Dénes Csanád Vilmos követi öttel, majd Yohan Croizet néggyel. Rajtuk kívül kétszer talált be Németh Dániel és Sajbán Máté, míg egyszer volt eredményes Bakti Balázs, Csóka Dániel, Kiss Bence, Medgyes Sinan, Nyíri Vince és Várkonyi Bence.
Az eddig megszerzett 24 pontjából Márton Gábor együttese tizenhetet gyűjtött hazai pályán, saját közönségük előtt ötször nyertek, kétszer döntetlent játszottak és négyszer kikaptak.
A ZTE FC tavasszal már hat bajnokit vívott, amelyeken nyolc pontot szerzett. A KTE elleni idegenbeli vereség (0-1) után az FTC elleni pótolt találkozón 2-2-es döntetlent játszottak, majd a DVTK-t és az Újpest FC-t is 2-1-re verték. Az ETO FC Győr otthonában elszenvedett 2-0-ás vereséget követően a legutóbbi fordulóban 0-0-ra végeztek hazai környezetben a Nyíregyháza Spartacus FC ellen.
A téli átigazolási időszakban Borsos Vilmos és Anderson Esiti lett a klub játékosa a kölcsönbe érkező Ladislav Almási mellett.
Távozott viszont a Zala vármegyéből Csontos Dominik, Josip Spoljaric, Vogyicska Balázs és Kristian Fucak.
Csapatunkhoz hasonlóan a ZTE FC is bejutott a MOL Magyar Kupa negyeddöntőjébe, miután február végén 2-1-re győztek a Karcagi SE otthonában. A legjobb nyolc között a Nyíregyháza Spartacus FC lesz az ellenfelük hazai környezetben április elején.
A ZTE Arénában szombaton 17 órakor kezdődő bajnokit az M4 Sport közvetíti élőben.
A ZTE FC ellen nem csak az NB I-ben, hanem az NB II-ben is mérkőztünk:
Az első osztályban korábban 81 alkalommal találkozott a két együttes. Az örökmérleg kiegyenlített, 35 győzelmünk mellett 29-szer ünnepelhettek az egerszegiek 17 döntetlen mellett.
Szombati ellenfelünkkel az idei kiírásban már kétszer találkoztunk. A szezonnyitón Zalaegerszegen 1-0-ra nyertünk Marin Jurina góljával, míg novemberben 1-1-es döntetlen született az Új Hidegkuti Nándor Stadionban.
Az első osztályban idegenben eddig 41-szer játszottunk a ZTE-vel, a mérleg 41%-os - 14 győzelem, 8 döntetlen és 19 vereség, 49 gólt szereztünk, és 64-et kaptunk.
A mérleg:
NB I:
81 35 17 29 116 - 107 122 (50 %)
NB II:
2 1 0 1 6 - 5 3 (50 %)
Összesen:
83 36 11 30 122 - 112 125 (50 %)
A ZTE FC labdarúgásának múltja:
A klub megalakulása előtt Zalaegerszegen már 1912-ben bemutatkozott a futball, amikor egy helyi, alkalmi csapat a néhány tíz kilométerre lévő település, Vasvár ellen mérkőzött, és 4:2-re veszített.
A zalaegerszegi kereskedők önképző egylete által verbuvált ifjú játékosok a ma Horvátországhoz tartozó Csáktornya ellen is játszottak, s csupán egy góllal (2:1) maradtak alul. A feljegyzett, eredménytelenül végződött kísérletezések ellenére a játék továbbra is népszerű maradt, és alkalmi mérkőzések sorát játszották a Vizsla téren. Az első világháború évei alatt azonban ezek szüneteltek.
1920-ban a főleg a város kisiparosai, munkásai részvételével egy szakosztállyal létrejött a Zalaegerszegi Torna Egylet. Az alapítók a fekete-fehér színeket választották, és létesítmény, valamint alapszabály nélkül működtek egészen 1921. november 23-ig, a hivatalos megalakulásig.
Az 1921. augusztus 20-án lejátszott barátságos mérkőzés előtt vonták meg a ZTE labdarúgóitól a ZSE pálya használati jogát. Emiatt a Szombathelyi AK első osztályú csapatát a Vizslaréten, a játékosok által előkészített pályán, fogadták. 2:1-es vereséget szenvedtek, de a játékteret mintegy 2.000 néző állta körül.
A Nyugati Labdarúgó Alszövetség II. osztályában 1924-ben sikerrel kezdődött a ZTE bajnoki pályafutása, a Szombathely melletti Kámoni AC vendégeként.
A tíz évvel később elért bajnoki cím és osztályozó eredményeként az 1934-1935-ös bajnoki évet már a Nyugati Alszövetség I. osztályában kezdhették. Újoncként a hatodik helyen végeztek.
A második világháború utáni években egyre több helyi egyesület alakult, vagy folytatta működését. Nevük és támogatóik gyakran változtak, ezért egyik sem tudott igazán a város vezető sportegyesületévé válni. Az 1957 elején létrejött két klub, a Zalaegerszegi Dózsa és a Petőfi egyesülése rövid életűnek bizonyult, s néhány hónap után fel is bomlott. Júniusban a Petőfi és a Ruhagyár fúziójának eredményeként, 19 éves szünetet követően alakult újra a Zalaegerszegi Torna Egylet. A régi-új klub labdarúgócsapata a Nemzeti Bajnokság 57 másodosztályú klubjának egyikeként a Nyugati csoportban, 18 ellenféllel szemben kezdte meg bajnoki szereplését.
Az elkövetkezendő években a csapat szinte mindig a középmezőnyben végzett, egy erős középcsapat alakult ki Zalaegerszegen. 1968. november 24-én, Zalaegerszegen a ZTE 5:2 arányban legyőzte a Pécsi Ércbányászt és megnyerte a bajnokságot az NB II Nyugati csoportjában. Ezzel a sikerrel feljutott az NB I/B-be az akkor még zöld-fehér csapat. Az együttes törzsszurkolói az idegenbeli találkozókat amatőr közvetítésben, kihangosított telefonvonalon hallgathatták a város legendás Arany Bárány Szállodájának Télikertjében.
Az 1972-1973-as bajnokságban játszot először az NB I-ben a zalai együttes. Október 1-én a ZTE-stadionban, 20 ezer néző előtt a Szegedi EOL csapata ellen aratott 4:0-ás győzelem volt a gárda első sikere a legmagasabb osztályban. Szintén ezen találkozón született meg a ZTE első élvonalbeli találata Gáspár Gyula révén. A zalai szurkolók nagy álma valóra vált, bajnoki találkozókon is megmérkőzhettek a szomszédvár, a Szombathelyi Haladás gárdájával.
A következő majd' két évtizedben rendre a bajnoki táblázat középső harmadában végzett a gárda. A fényesebb időszak Gellei Imre érkeztével következett. Ő 33 éves volt, amikor átvette a csapat irányítását. Vele kétszer is – 1985-ben valamint 1986-ban – a negyedik helyig jutottak.
1989-ben kiestek a legmagasabb osztályból. Másodszor 1992-ben búcsúztak, de 1994-ben újra a legjobbak közé jutottak.
A csapat attól fogva egészen 2012-ig folyamatosan az NB I-es mezőny tagja volt, s 2001-2002-ben Bozsik Péter irányításával bajnoki címet is nyertek.
A 2012-es kiesést követően hét év múlva, 2019-ben sikerült újra feljutnia a ZTE-nek az élvonalba. Összességében eddigi történelme során egy alkalommal nyert magyar bajnoki címet (2001-2002) a zalai kék-fehér gárda, egyszer bronzérmes (2006-2007) lett, míg 2023-ban megnyerte a Magyar Kupát.
Kapcsolódó cikkek














