HÍREK
Ezen a napon megismételt döntőben csapatunk szerezte meg az először kiírt Magyar Kupát
2019-11-20
Sötétedés miatt a mérkőzés utolsó 10 percét (2-1-es állásnál) 1910. november 20-án játszották le, a BTC – MAC tartalékmérkőzés szünetében.
Ebben az évben írta ki a szövetség első ízben – angol mintára – a végig kieséses rendszerű Magyar Kupát. Valamennyi I. osztályú csapat nevezett, a II. osztályt hat csapat képviselte, de ott volt a rajtnál négy harmadosztályú együttes is. Örömmel vették négy meghatározó vidéki csapat indulását is. Elismerve képességeiket, nem kellett selejtezőket játszani és csak a kupa harmadik fordulójában kapcsolódtak be a küzdelmekbe.
A benevezett csapatokat egyébként az 1908-1909-es bajnokságban elért helyezéseik alapján csoportosították. Selejtezőt tartottak a III. osztályú csapatoknak, majd bekapcsolódtak a második vonal képviselői, később a vidék reprezentánsai. Csak a nyolc között lépett pályára az előző évi bajnokság első négy helyezettje.
A mérkőzés sorozat 1909. augusztus 13-án kezdődött. A trófea azonban csak 1923-ra készült el.
Voltak selejtező mérkőzések, osztályozó mérkőzések, 1.forduló és 2.forduló, minősítő mérkőzések, majd jöttek a közép mérkőzések:
Magyar Athletikai Club – Litpgraphia Football Club 5:1
Budapesti Torna Club – Törekvés Sport Egylet 2:2, 3:2
Ferencvárosi Torna Club – Nemzeti Sport Club 4:0
Magyar Testgyakorlók Köre – Újpesti Torna Egylet (visszalépett)
Elődöntők: Budapesti Torna Club – Magyar Athletikai Club 4:1
1910. június.12., Budapest, Millenáris, 2.500 néző, jv: Fehéry Ákos
***** Ferencvárosi TC - MTK 0:4 (0:3)
FTC: Fritz – Rumbold, Manglitz – Weinber II., Bródy, Gorszky – Weisz F., Kucsera, Koródy, Schlosser, Borbás dr.
MTK: Domonkos – Nagy F., Báró, Kürschner, Sebestyén, Kertész I., Kertész II., Kertész III., Tauszig, Károly, Szántó
G: 14’ Károly, 43’ Kertész I., 45’ Károly, 60’ Károly
Kiállítva: 64’ Rumbold
***** MTK - BTC 1:1 (1:1) - Magyar Kupa 1909-1910, döntő, 1910. szeptember 8. - XIV. kerület, Millenáris - játékvezető: Kiss Gyula (33 FC) - 3.000 néző
MTK: Domonkos -Nagy F., Révész - Bíró, Kürschner,Kertész III. - Sebestyén,Kertész I.,Holits,Kertész II., Farkas. Tréner: Szüsz Hugó.
A Nemzeti Sport 1910. szeptember 10-i tudósítása: Kisasszony napján folyt le az „English Cup" mintájára megalkotott Magyar Kupa első kiírásának döntő mérkőzése a Millenáris pályán a BTC és a MTK között. A mérkőzést meglehetős nagyszámú közönség látogatta, mi azonban sokkal impozánsabbnak képzeltük ennek a legklasszikusabb magyar vándordíjnak a döntőjét. És hogy nem volt ilyen, abban nagyrésze van annak a körülménynek, hogy a döntő a kiírás évében nem volt megtartható, de elősegítette az a közöny, sőt mondhatni rosszakarat is, mellyel a napisajtó egyrésze a vándordijat a döntő mérkőzés alkalmából lekicsinyelni igyekezett.
A játékot Kárpáti Béla szövetségi elnök kick offal nyitotta meg, miután a játékosokhoz rövid beszédet intézett. A küzdő felek teljesen egyenrangúak voltak, első félidőben MTK, a másodikban BTC támadott többet. Végeredmény 1 :1 lett s igy a mérkőzést meg fogják ismételni.
***** MTK - BTC 3:1 (2:1) - Magyar Kupa 1909-1910, megismételt döntő, 1910. október 2. - XIV. kerület, Millenáris - játékvezető: Reichard Ottó - 4.000 néző
MTK: Domonkos - Nagy F., Révész - Bíró, Kürschner,Kertész III. - Sebestyén, Kertész I., Holits, Kertész II., Farkas. Tréner: Szüsz Hugó.
Góllövők: Kertész Gyula, Révész Béla (11-esből), Kertész Gyula.
A Nemzeti Sport 1910. október 4-i tudósítása: Csak nem akar dűlőre jutni a „Magyar Kupa" sorsa tavaszról őszre halasztódott a döntő mérkőzés, a szeptemberi eldöntetlen eredmény után pedig a vasárnapi BTC—MTK mérkőzés oly botrányba fult, milyennek az öreg millenáris ez ideig még nem igen volt tanúja. Igazságtalanok lennénk, ha nem keresnék az összes jelenvoltakban a skandalum okát. Hibás volt a publikum, mert állandó zajongással terrorizálta a játékosokat és bírót, hibásak voltak a játékosok, midőn úri ember létükre oly elítélendőén durva játékmodorhoz folyamodtak és hibázott — talán legnagyobbat — a mérkőzést vezető biró, amikor eleinte minden felett szemet hunyt, lett légyen az fault avagy hands, mérkőzés vége felé pedig — fumigálva mindent és mindenkit — hihetetlen, néha erőszakosságig menő szigorral ítélkezett. E szigor azonban érthető is. Reichard Ottónak ugyanis nincs még meg az a praxissá a bíráskodás terén, hogy négy-ötezer torok hangja és néhány rakoncátlankodó játékos ki ne hoznák sodrából a különben higgadtságáról közismert embert.
A mérkőzést egyébként egy állítólag jogosulatlan tizenegyes büntető rúgásból eredő gól miatt a BTC megóvta. Sötétség miatt néhány perccel a szabályos idő letelte előtt félbeszakadt a mérkőzés.
Magát a mérkőzést az MTK nagyon is megérdemelte. Határozottan jobb volt ellenfelénél Különösen a támadásban fejlődött óriásit, de a védelmén sem eshetik kifogás. Egyénileg Kertész I. mellett Kürschner és Sebestyént illeti dicséret. A piros-fehérek megközelítőleg sem produkáltak annyit, mint például a szeptemberi eldöntetlen mérkőzésen. Csak Szendrőt és Mészárost emelhetjük ki jó játékukért, mig Simont, Horváthot és Levákot, az MTK-nál pedig Kertész III-at a fegyelmi bizottság jóakaratába ajánljuk.
***** Sötétedés miatt a mérkőzés utolsó 10 percét (2:1-es állásnál) 1910. november 20-án játszották le, a BTC - MAC tartalékmérkőzés szünetében, ahol az MTK újabb gólt szerzett.
"MTK—BTC (10 perces pótmach) 1:0. A rövidtávra eddig is oly kitűnőnek bizonyult Mtk Kertész révén egy gólt ér el, melylyel a 2:1 arányban függőben maradt győzelmét megerősítve, most már egy évig (vagy fél évig) övé volna, ha volna — Magyar Kupa."
(Sport-Világ, 1910. november 21.)
***** Így, ha ragaszkodunk a históriához, csapatunk nem október 2-án, hanem november 20-án lett hivatalosan kupagyőztes. De valószínűleg már másodikán megünnepelték a sikert...
Az MTK csapata a játékvezetőkkel (a kép nem a kupadöntők után, hanam egy bajnoki találkozót követően 1910-ben készült): 1. Károly (kapitány), 2. Froncz, 3. Weisz, 4. Kürschner, 5. Langfeldner (játékbíró), 6. Határbíró, 7. Sebestyén, 8. Virágh, 9. Csüdör, 10. Bíró, 11. Domonkos, 12, Határbíró, 13. Révész, 14. Schaar.