HÍREK
Ezen a napon hunyt el tragikus körülmények között Szucsányi András
2019-08-21
Szucsányi András (Borsodnádasd, 1941. február 27. – Dunavarsány, 1970. augusztus 21.) labdarúgó, középpályás.
1961. október 29-én mutatkozott be az élvonalban az Ózdi Kohász csapatában a Dorog ellen, ahol csapata 2:1-es győzelmet aratott. 1963 és 1968 között a Diósgyőri VTK labdarúgója volt. Tagja volt az 1965-ben a Magyar Népköztársasági Kupa döntőjébe jutott csapatnak. 1968-ban igazolt az MTK-hoz.
1970. augusztus 21-én délután az MTK futballcsapata a dunavarsányi edzőtáborban készült a bajnoki fordulóra, a Salgótarján elleni mérkőzésre, amikor a pályán gimnasztikázó csapatra villám sújtott le.
A csattanás után a játékosok az öltöző felé kóvályogtak, ketten azonban mozdulatlanul elterültek. A csapat edzője, Palicskó Tibor Koritár Lajos életét meg tudta menteni szívmasszázzsal és mesterséges lélegeztetéssel, Szucsányi Andráson már nem tudott segíteni. A 29 éves játékos merev testét pokrócba csavarva tudták csak lehozni.
Szucsányi volt az, akin keresztül a villám a földig hatolt, 20-50 ezer amper erősségű villámot ő vezette le a földig.
A tragédia körülményeire Balázs Imre szemtanú így emlékezett vissza:
„Augusztus 21-én délután, valamivel négy óra előtt, a főépület Duna-parti oldalán álltam. Sütött a nap, és néztem a kajakosok edzését. Ekkor, váratlanul, mindent elhomályosító éles fényt láttam, majd hatalmas csattanás következett. Gondoltam, a közelben csapott le a villám. A futballpálya felé rohantam, ahol megdöbbenve láttam, amint az MTK játékosai négykézláb kóvályogva kúsznak az épület felé. Csak Szucsányi és Koritár maradt fekve. Palicskó edző térdelt felettük és segítségért kiabált, hogy hozzunk hordágyat, s keressünk orvost. Közben mesterséges légzéssel és szívdörzsöléssel próbálta eszméletre téríteni őket. Koritár esetében ez szerencsével is járt, de Szucsányi meredt testét csak pokrócba fektetve tudták lehozni a pályáról. (…) Én közben elszalasztottam a szakácsot a Csepel Autógyár mentőorvosáért, aki hamarosan meg is érkezett. Később Taksonyból is jött egy orvos. Mind a ketten megállapították a halált, amely a villámcsapás pillanatában következett be.” (Tükör, 1970. szeptember 8.) Az edzést természetesen nem folytatták.
A játékosokat azonnal a Sportkórházba szállították vizsgálatra. A bajnoki természetesen elmaradt, a futballisták még napokig csak orvosi felügyelet mellett edzhettek.
Szucsányi András az élvonalban összesen 151 mérkőzésen lépett pályára, és hat gólt szerzett. Az MTK-ban 33 mérkőzést játszott.
Az 1970-71-es bajnokságban az ötödik helyre futott be az MTK, ám ha Szucsányit is a soraiban tudja, akár előbbre is végezhetett volna. A középpályáról azonban kiesett egy olyan ember, aki képes volt vállára venni a pályát.
1968-ban egy alkalommal szerepelt a magyar B-válogatottban. Tagja volt az olimpiára készülő bő keretnek, de már nem utazhatott ki Mexikóba, mert 1968. szeptemberben egy éjszakai kimaradása miatt eltiltották - így nem lehetett olimpiai bajnok.
29 éves korában hunyt el. A Rákoskeresztúri Űj Köztemetőben nyugszik.
*************
Három esztendővel korábban is történt tragédia:
Kiss III Lászlót 1967. júliusában a Budafok—Egyetértés Nyári Kupa-meccs 55. percében sújtotta agyon a villám. A villámcsapáskor minden játékos a földön fekve maradt és Kissen kívül Szekerest is ölben vitték le a pályáról. Őt sikerült megmenteni, Kiss azonban életét vesztette. A mérkőzést nem folytatták.
Ekkor hozták azt a szabályt, hogy villámlás esetében félbe kell szakítani a mérkőzést vagy edzést.