HÍREK
Az ETO FC Győr ellen kezdjük az őszi szezon hajráját - Bemutatjuk szombati ellenfelünket
2024-11-23
A válogatott szünet után folytatódó bajnokság 14. fordulójában hazai környezetben lépünk pályára.
A mérkőzésre már tart az online jegyértékesítés, amely IDE kattintva érhető el!
Jelen:
Az ETO FC Győrt 2015-ben sorolták vissza a harmadosztályba, az együttes a másodosztály legutóbbi kiírásának ezüstérmeseként jutott vissza az élvonalba.
A kisalföldi együttes csapatunkhoz hasonlóan 12 mérkőzést játszott az OTP Bank Liga idei kiírásban, a tabellán a kilencedik helyen állnak 14 ponttal. A találkozóikon 14 gólt lőttek, míg a kapujukat 16 alkalommal vették be.
A csapat házi góllövőlistáját Eneo Bitri vezeti három találattal, őt Nadhir Benbouali és Claudiu Bumba követi két góllal, míg Deian Boldor, Mamady Diarra, Zeljko Gavric, Matija Krivokapic, Nenad Lukic, Samsindin Ouro és Daniel Stefulj egyszer-egyszer volt eredményes.
Az ETO az idei szezonban hat idegenbeli bajnokiján hat pontot szerzett, egy győzelem és három döntetlen mellett kétszer szenvedtek vereséget.
Borbély Balázs gárdája a pontvadászatot négy vereséggel indította (Nyíregyháza Spartacus FC 1-2, DVSC 0-3, MTK Budapest 1-2, Kecskeméti TE 1-2), az azóta lejátszott nyolc bajnokin viszont veretlenek maradtak. Három győzelem (Paksi FC 2-1, Fehérvár FC 3-1, ZTE FC 2-1) mellett öt döntetlent játszottak (DVTK 0-0, Újpest FC 0-0, FTC 1-1, Nyíregyháza Spartacus FC 1-1, DVSC 2-2), a legutóbbi három körben egyaránt egy-egy pontot szereztek, legutóbb Debrecenben.
A nyári átigazolási időszakban a kölcsönből visszatérő Deákovits Richárd (Mosonmagyaróvár) mellett érkezett a klubhoz Marku Albion (Dinamo Tirana), Matija Krivokapic (FC DAC 1904), Miljan Krpic (FK Vozsdovac), Samuel Petras (FC DAC 1904), Heitor (FC Levadia), Filip Kasa (FC DAC 1904), Samsindin Ouro (All-Adalah) és Oujidi Sahli (Radnicki Kragujevac), míg kölcsönben került Győrbe Eneo Bitri (Valerenga), Zeljko Gavric (FC DAC 1904), Nadir Benbouali (Charleroi) és Daniel Stefulj (Dinamo Zagreb).
Végleg távozott a Kisalföldről Gabriel Boschilia (Operário-PR), Matteo Lucarelli (Olbia), Szujó Attila (Kolorcity Kazincbarcika), Tuboly Máté (FC DAC 1904), Hanzli Péter (Kallham FC), Yasin Hamed (Al-Ittihad SCS Tripoli), Csontos Dominik (ZTE FC), Buna Gábor (Opus Tigáz Tatabánya), kölcsönbe került Csóka Bálint (STK Samorín), Farkas Balázs (Budapest Honvéd FC), Lacza Alex (Szeged-Csanád Grosics Akadémia), Vingler László (Szentlőrinc) és Huszár Marcell (Diósgyőri VTK), míg kölcsönjátéka után visszatért anyaegyesületéhez Kovács Márk, Riquelme Rodrigues Mendes és Urblík Norbert (mindhárom FC DAC 1904).
Csapatunkhoz hasonlóan az ETO is bejutott a legjobb 16 közé a MOL Magyar Kupában, miután sikerrel vették a Putnok FC (6-2) és a Credobus Mosonmagyaróvár (3-0) elleni párharcot is. A nyolcaddöntőben az FTC lesz azt ellenfelük hazai pályán.
Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban szombaton 16 órakor kezdődő mérkőzést az M4 Sport közvetíti élőben.
Az ETO FC Győrrel az NB I-ben, és az NB II-ben is mérkőztünk:
Az NB I-ben korábban 134 alkalommal találkozott a két együttes, több mint kilenc év után legutóbb Győrben, augusztus 11-én, amikor a 3. fordulóban 2-1-re nyertünk Bognár István duplájának köszönhetően.
Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban az élvonalban még nem játszottunk a győriekkel, az NB I-ben pályaválasztók utoljára 2015. április 18-án voltunk, akkor a Bozsik Stadionban 2-1-re győztünk.
Az örökmérleg klubunk fölényét mutatja az élvonalban, 62 sikerünk mellett 33 döntetlen és 39 ETO-győzelem született.
A másodosztályban hétszer találkoztak a felek, legutóbb a 2022/2023-as kiírásban. Akkor az Új Hidegkuti Nándor Stadionban 1-1-es döntetlen született, míg idegenben 2-1-re nyertünk.
A mérleg:
NB I:
134 62 33 39 252 - 185 219 (55 %)
NB II:
7 2 2 3 7 - 7 8 (38 %)
ÖSSZESEN:
141 64 35 42 259 - 192 227 (54 %)
- a megszerzett pontokat a ma használatos módon számoltuk.
Az ETO FC Győr labdarúgásának múltja:
120 éve, 1904-ben a Magyar Vagon- és Gépgyár Dal- és Társaskörének tagjaiból megalakult a "rúgólabdával" foglalkozó Egyetértés Torna Osztály, azaz az ETO. Klub színükként a zöld-fehéret választották, ami az idők folyamán egyszer piros-kékre "váltott", de aztán újra zöld-fehér lett.
A magyar labdarúgás úttörői közé tartozik az ETO csapata. Első hivatalos mérkőzésüket 1907-ben játszották a Nyugati Kerületi bajnokságban, ahol 8:2-re győztek a Pozsony-Újvárosi LE csapata ellen.
A klub "őskorában" hosszú évekig a Vidéki Kerületi Bajnokságban szerepelt a csapat. Az első említésre méltó sikert a Hadi-kupában érték el - az első világháború miatt a bajnokság szünetelt - amelyben a Ferencváros kivételével valamennyi élvonalbeli együttes indult. Meglepetésre az ETO a második helyen végzett a kiváló játékosokból álló csapatunk mögött.
Az 1926-os év a professzionizmus bevezetésével fordulatot hozott a magyar labdarúgásban. Az ETO-nál nem vállalták a profi szereplés feltételeit, így a csapat az amatőr bajnokságban játszott továbbra is.
Az NB I-be 1937-ben kerültek fel a győriek, miután a vidéki amatőr bajnoki döntőben legyőzték a Diósgyőrt. Az egykori legendás újpesti Fogl-gát egyik tagja, Fogl Károly irányításával a szereplést nem kísérte sok szerencse, az évad végén búcsúra kényszerültek.
Ezt követően a második világháború végéig már nem sikerült kiharcolniuk a feljutást az első vonalba.
Hosszas huzavona után indult újra az országos bajnokság 1945 őszén. A Győri Vasas ETO a Nyugati csoportba kapott besorolást, majd később a mezőny második felében folytathatta a küzdelmet.
Döntő változást jelentett a csapat életében az 1948-1949-es év. Baróti Lajos, a korábban Szegedről Győrbe került válogatott fedezet egy csehszlovákiai túrán lábtörést szenvedett, és a klub vezetői a bajnokság előtt őt bízták meg az edzői teendők ellátásával. A keze alatt stílusos együttes alakult ki, amely fokozatosan lépett előre a ranglétrán, egészen a középmezőnyig jutott.
Az évtized közepén, 1955-ben a bajnokság átszervezése miatt aztán mégis búcsúra kényszerült a csapat. Rövid ideig tartott a "száműzetés", de 1958-1959-ben a tehetséges játékosokból álló újonc megint kiesett.
A csapat 1960-ban újra a legjobbak közé került, és 2015-ig megszakítás nélkül szerepelt az NB I-ben, ami egyedülálló a vidéki klubok között.
Az 1963-as őszi bajnokságot csapatunk legendája, a Hidegkuti Nándor irányította győriek nyerték, s ezzel a Nagyváradi AC után vidéki együttes második alkalommal szerzett aranyérmet a bajnokságban! A Bajnokcsapatok Európa Kupájában is menetelt a gárda, s csak az elődöntőben tudta megállítani a világsztárokat felvonultató Benfica.
Közben a Magyar Népköztársaság Kupában is nagyszerű sorozatot kezdett az ETO. Előbb ezüstérmes volt a csapat, majd egymást követő három - 1965, 1966, 1967 - esztendőben is a győriek hódították el a trófeát. Ezáltal a Kupagyőztesek Európa Kupájának rendszeres résztvevői lettek.
Az arany után 1967-ben a bajnokságban bronzérmet vehetett át a gárda, és tulajdonképpen ezzel fejezte be a hatvanas évekbeli sikersorozatát. A következő esztendő ugyanis váratlan nehézségeket hozott, a csapat csak az utolsó pillanatokban tudta kiharcolni a bennmaradást. A hetvenes években meglehetősen vegyes képet mutatott a szereplés.
Verebes József szerződtetésével azonban a klub egyik legfényesebb időszaka vette kezdetét. Az 1981-1982-es bajnoki esztendőben a Rába ETO több mint 100 gólt ért el, futószalagon szerezte fölényes győzelmeit, holland stílusú játékával valósággal forradalmasította a magyar focit. Győrött újra megteltek a lelátók, húszezernél többen jártak mérkőzésekre, és idegenbe is sokan kísérték el a kedvenceket. Talán még nagyobb bravúr volt, hogy az erősödő fővárosi nyomás ellenére sikerült megvédeni a bajnoki címet. Játékosoknak, vezetőknek, szurkolóknak egyaránt felejthetetlen hónapok, évek voltak ezek.
Az első Verebes-korszak még két ezüst- és egy bronzérmet hozott, s ha a végére valamelyest csökkent is a futball-láz, az öt dobogós helyezés önmagáért beszél, hiszen a két aranyérmet a következő esztendőkben két ezüst és egy bronz követte. A nemzetközi szereplés azonban elmaradt a várttól.
Nehéz esztendők következtek, aztán szinte közfelkiáltásra tért vissza 1993 tavaszán Győrbe a korábbi sikerkovács, Verebes József. Kezdetben minden szépnek tűnt, de valahogy nem jöttek a várt eredmények.
A 2000-es évek elején a sok szakosztályos, az olimpiai sportágakra koncentráló egyesületi modell helyett Győri ETO FC néven labdarúgóklub célozta meg az előrelépést.
A Győri ETO FC a 2005-2006-os bajnoki szezont a 9. helyen, a 2006-2007-es évet pedig csak a 13. helyen zárta. Ez a szereplés elmaradt az előzetes várakozásoktól.
A 2009-2010-es évadnak Pintér Attila irányításával vágott neki a csapat.
Az ETO történelme negyedik bajnoki címét 2013-ban az ő vezetésével szerezte. A következő, a 2013-2014-es idényben a második helyen végeztek.
Aztán a 2015 tavaszán bekövetkezett Quaestor botrány miatt a csapat a megszűnés szélén állt. A 2014-2015-ös szezon végeztével már köztudott volt, hogy az együttes elveszítette elsőosztályú indulási lehetőségét, főszponzor és tulajdonos nélkül maradt.
2015 májusában az ETO Futsal csapata és Győr városa mentette meg a megszűnéstől a klubot, és így vált csak lehetővé a harmadik osztályban való folytatás.
A 2017-2018-as bajnokságot WKW ETO FC Győr néven aztán már az NB II-ben kezdhették a Rába-partiak, s folyamatosan hét idényt töltöttek a második vonalban, 2021-től ismét ETO FC Győr néven. Legutóbb a Nyíregyháza mögött a második helyen végeztek a Merkantil Bank Ligában, s visszajutottak az NB I-be.